Ing. Václav Prokůpek, Ph.D.

sportovní reportér, ekonomický komentátor, agrární korespondent zaobírající se obnovou a rozvojem venkova

Pravý sloupek
Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.
Pravý sloupek
Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.
12.10.2013 12:16:41
Irové senát nezrušili, my ale bojujme za jeho zrušení
Irové v referendu těsnou většinou pro jejich vládu a česká média překvapivě odmítli zrušení horní komory parlamentu. Pro zachování Senátu se podle konečných oficiálních výsledků vyslovilo 51,7 procenta hlasujících, pro jeho zrušení bylo 48,3 voličů. K urnám přišlo asi 40 procent oprávněných voličů. Ještě před hlasováním se podle průzkumů pro zánik horní parlamentní komory přitom vyslovovala většina voličů, jakož i hlavní politické strany a irská vláda. Bezpochyby se tak potvrdily varovné signály, že se irští voliči prostřednictvím tohoto hlasování rozhodli ventilovat nespokojenost s politikou současné irské vládní koalice a rozčarování z důsledků hospodářské krize.
Občané, kteří šli k urnám, mohli také popřát sluchu kritikům vlády, že měla dát přednost reformě Senátu před jeho zrušením.

Provoz Senátu, který existuje 91 let, podle jeho odpůrců vyjde na 20 milionů eur ročně (asi půl miliardy českých korun), naopak podle stoupenců Senát stojí ročně jen asi sedm milionů eur (asi 180 milionů korun českých) a vytváří potřebnou protiváhu vůči dolní komoře. Irský „Seanad“ má 60 členů, z nichž 11 jmenuje předseda vlády, šest volí univerzity a 43 vybírají místní zájmové skupiny obyvatelstva. Funkční období je pětileté. Irové v referendu hlasovali i o návrhu na změny soudního systému, především o tom, zda má být ustaven odvolací soud.

Zjednodušeně by se dalo říci a většina médií v ČR to tak také interpretovala, že v Irsku lidé hlasovali pro zachování Senátu, aby se tak pomstili své vládě, která neplní předvolební sliby. Ale takové vysvětlení je hodně zjednodušené. Srovnejme totiž Senáty v ČR a v Irsku. Dojdeme k zajímavým poznatkům. Zatímco v Irsku Senát reprezentuje občanskou společnost prostřednictvím zájmových skupin a vnáší do politického prostředí názory odborníků z řad podnikatelů, odborářů či různých cechů a stavů, navíc prostřednictvím univerzit brání akademické svobody, Senát v ČR je jednoznačně nikoliv v rukou odborníků, ale politiků a je více či méně jisté, že po letošních volbách bude jen jakousi schvalovací druhou komorou parlamentu. Stručně řečeno, je a bude i nadále k ničemu. Tedy pokud nepočítám s tím, že je dobře placenou trafikou pro politické vysloužilce. Referendum o zachování Senátu v ČR bezpochyby nebude. Jednak proto, že přes všechny řeči řady našich politiků o přímé demokracii stále zákon o referendu nemáme a hlavně z toho důvodu, že velké politické strany si budou své vysloužilce potřebovat stále někam odkládat a český senát je dobrou trafikou pro takové jedince.

Ing. Václav Prokůpek, Ph.D. je dlouholetým odpůrcem senátu v ČR a bojuje za jeho zrušení


autor volim-pravici-cz.webnode.cz @  
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi
Aktuální články
Archiv
RSS

obsah | komentáře

Template by

Free Blogger Templates

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se