Ing. Václav Prokůpek, Ph.D.

sportovní reportér, ekonomický komentátor, agrární korespondent zaobírající se obnovou a rozvojem venkova

Pravý sloupek
Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.
Pravý sloupek
Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.Text v pravém sloupku.
07.11.2013 12:28:58
Sklízíme plody hlouposti české diplomacie
Volby v Kosovu ukázaly chyby Schwarzenbergovy diplomacie: Hloupost nebo záměr?
Česká republika za dob, kdy byl ministrem zahraničí dominant nejprve Strany zelených a později TOP 09 a starostů – Karel Schwarzenberg, jednoznačně podporovala snahu Kosova o samostatnost a postavila se proti územní celistvosti Srbska, našeho odvěkého slovanského spojence. V době, kdy jsme i vláda sousedního Slovenska zaujímala neutrální postoj a neuznala samostatnost Kosova, my jsme spolu s USA jednoznačně podporovali vznik zcela nesmyslného státního útvaru Kosovo! O tom, jak nesmyslný to byl krok jsme se přesvědčili poměrně nedávno, kosovská vláda totiž nebyla schopna uspořádat plně demokratické komunální volby.

Srbský premiér Ivica Dačić nemusel ani moc přesvědčovat Brusel o nutnosti opakování místních voleb v Kosovu. Volební komise už rozhodla, že lidé musejí k volebním urnám znovu ve třech střediscích v severní části kosovské Mitrovice, kde průběh hlasování narušili kosovští i srbští radikálové. K novému hlasování dojde 17. listopadu. Volby ve třech ze čtyř problematických srbských okresů na severu Kosova jsou neplatné, v těchto místech došlo k nesmírnému množství incidentů.
V závěru nedělních místních voleb v Kosovu vtrhli maskovaní radikálové do několika volebních místností v severní, srbské části Kosovské Mitrovice a ve Zvečanu. Tyto dva okresy mají s Leposavičem a Zubim Potokem tvořit autonomní společenství srbských okresů. Útočníci při svém řádění poničili volební urny a napadali lidi, kteří chtěli hlasovat. Materiály ze čtyř severních okresů byly předány a komise zjistila, že ve třech volebních střediscích není co přepočítávat. Volební lístky z těchto středisek jsou zcela nepoužitelné. Volby by se mohly konat znovu i na dalších místech, například v Mitrovici, tak v Leposaviči a Zvečanu. I tam došla k řadě incidentů.

Vedení EU a dokonce i samotný kosovský premiér Hasim Thaci museli uznat, že na severu Kosova, na všech místech, kde Srbové nemohli hlasovat a kde byli zastrašováni, se volby musí opakovat. Podle údajů centrální volební komise v Kosovu se účast ve čtyřech problematických okresech na severu Kosova pohybovala od sedmi do třinácti procent - zato v jiných srbských okresech prý dosahovala 54 až 64 procent.

Je vidět, že Kosovo nedokáže zajistit poklidný a regulérní průběh ani komunálních voleb. Bohužel, postoj české diplomacie se s odchodem „knížepána“ Schwarzenberga moc nezměnil a neustále podporujeme Kosovo, na úkor dlouholetých a dlouhodobě budovaných vztahů se Srbskem.

Ostatně, to že se naše diplomacie zapojila do zpochybňování územní celistvosti Srbska se nám už nyní začíná vymetávat. Řád Německých rytířů nyní žádá vrácení svých majetků na severu Moravy a zpochybňuje platnost takzvaných Benešových dekretů! Ty žádá zpochybnit i část poslanců maďarského parlamentu. Co by uplatnění nároku Řádu německých rytířů znamenalo pro ČR? V podstatě bychom přišli o velkou část našeho pohraničí.

Každý rozumný diplomat vám jistě řekne, že se nikdy nevyplatí narušovat územní celistvost jiného státu, protože taková věc se vám může vrátit jako bumerang. A kdo rozbíjí republiku jinému, musí očekávat, že i jeho státní útvar může čelit podobnému nebezpečí. Proč to diplomacie pod vedením Karla Schwarzenberga činila? Byla to jen hloupost nebo dokonce záměr? Že by Schwarzenbergům lépe vyhovovali Němečtí rytíři, než český stát?
Václav Prokůpek


autor www.vaclav-prokupek.eu @  
O autorovi

Jméno: Václav Prokůpek
 poslat vzkaz autorovi
Aktuální články
Archiv
RSS

obsah | komentáře

Template by

Free Blogger Templates

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se